About     Contact     Awards     Application     Schedule     Map     Results

TJYBF logo

 

 

Jazz Raptors

 

2012 ENCORE
PERFORMANCES:

 

Gelato —
Arden Middle School

Red Hot Fig Stompin'
Moldy Babies Jass Club of Rio Americano —
Rio Am. High School

Crazy Eights —
J Street Studios

Jazz Legacy Dixieland Band — Brigham Young
University

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

spacer

2012 Results

 

While some went home with awards, we hope every participant went home with heightened self-awareness, lasting friendships, greater understanding of jazz, and a smile on their face. :)
See you next year!

The Trad Jazz Youth Band Festival (TJYBF) was pleased to grant these festival awards and scholarships at the TJYBF on Sat., Feb. 11, 2012.

 

graphic

2012 AWARDS

Best Trumpet
MS — Jessica Block, J Street Studios, Jazzamatazz
HS (MRH) — Andrew Stephens,
Red Hot Fig Stompin’ Moldy Babies Jass Club of Rio Americano, Rio Am. HS
HS (Rm.151) — Andrew Stephens, J St, Crazy Eights
College — Austic Robinson, BYU, Jazz Legacy

Best Clarinet / Sax
MS — Matthew Ricafrente, Fremont Christian, Shave and a Haircut
HS
(MRH) — Lucas Bere, Rio Americano, Bayou Tide
HS (Rm.151) — Jenny Horn, J St. Studios, Sax by Popular Demand
College — Jory Woodis, BYU, Jazz Legacy

Best Trombone
MS — Olivia Flournoy, Creekview Ranch Middle, Jazz Raptors
HS (MRH) — Sarah Pearlman, Rio Americano, Bayou Tide
HS (Rm.151) — Thomas Edgerton, Polly Edgerton, Dynamite JB
College — Paul Atwood, BYU, Jazz Legacy

Best Piano
MS — Patrick Sicurello, Fremont Christian, Shave and a Haircut
HS (MRH) — Isaac Liston, Fremont Christian, Dixie Dominus
HS (Rm.151) — Matt Seno, Nancy Kreis, Take 2
College — Zach Wiggins, BYU, Jazz Legacy

Best Banjo / Guitar
MS — Westin Pritchard, Mission Ave. Elem. Stinky Cheese Hobos
HS (MRH) — Devon Kortan, Red Hot Fig Stompin’ Moldy Babies Jass Club of Rio Americano, Rio Am. HS
HS (Rm.151) — Lance Fernando, East Bay TJS, Jazzinators
College — N/A

Best Bass / Tuba
MS — Daniel Rohwedder, Fremont Christian, Shave and a Haircut
HS (MRH) — Micah Morris, Fremont Christian, Dixie Dominus
HS (Rm.151) — Emma Maul, J Street Studios, Crazy Eights
College — Zoe Jorgenson, BYU, Jazz Legacy

Best Drums
MS — James Merges, J Street Studios, Jazz Happy
HS (MRH) — Allen Esterly, Fremont Christian, Dixie Dominus
HS (Rm.151) — Drew Thomsen,
J Street Studios, Crazy Eights
College — Jesse Quebbeman-Turley, BYU, Jazz Legacy

Best Vocals
MS — Jessica Katz, Arden Middle, Gelato
HS (MRH) — Kirsten Way, Fremont Christian, Dixie Dominus
HS (Rm.151) — Camila Ortiz, J Street Jazz Cats, Jazz Cats
College — John-David Kagawa, Green Tie Jazz Band

graphic

2012 SCHOLARSHIPS
$4,050 in awards and scholarships:

2012 Kenton O. Smith
Traditional Jazz Scholarship

Outstanding College Musicians:
$500 — Zach Wiggins (piano), Brigham Young Univ.
Outstanding Jazz Club/Private College Musician:
$500
— Kalen Hanson (drums), Felicia Weatherly, Sea-Monkey All-Stars
Outstanding Sac. State Univ. Musician:
$500 — Krista White (piano)
Funded by Lauralee Humes

 

2012 Bob Draga Award
Outstanding HS Clarinet:
$500 — (from MRH) Brodie Mills,
Rio Americano High School
Funded by the STJS Foundation

 

2012 STJS Trad Jazz
YOUTH Camp

3 Partial-Scholarships
$300 value each:
MS
— Matthew Ricafrente (reeds), Fremont Christian, Shave and a Haircut
HS (MRH) —Ammon Burdge, River City, Syncopating Sea-Monkeys I
HS (Rm. 151) — Brendan Madia, Polly Edgerton, Dynamite JB
Funded by the STJS Foundation

 

2012 STJS Trad Jazz
ADULT Camp

Half-Scholarship
$400 value:
College
— Raphael Lopez, American River College, RJ2

 

2012 STJS Music Lesson Awards
$250 value:
ELEM/MS
— Jessica Katz, Arden Middle, Gelato (vocals)
HS (MRH) — Emily Gomez, Reedley HS, Reedley River Rats
HS (Rm. 151) — Irvin Leshinski, Polly Edgerton, Dynamite JB

 

Dixie Dominus

 

 

 

 

graphic

RESULTS from past years:
2006         2007         2008

2009         2010         2011

2012

 

ELEMENTARY / MIDDLE SCHOOL & COLLEGE
Adjudicators: Lenny Pollacchi
and Mike McMullen.
Feedback: Eddie Erickson.
Lead Sheet Clinician:
Bob Draga and Ron Jones.

HIGH SCHOOL
Private Clubs (Rm. 151):
Adjudicator:
Bob Secor and
Bill Dendle.
Feedback: Jason Wanner.
Lead Sheet Clinician:
Craig Faniani.

HIGH SCHOOL / COLLEGE
School Combos (MRH):
Adjudicators:
John Cocuzzi
and Steve Homan.
Feedback: Gordon Au.
Lead Sheet Clinician:
David Robinson.

BYU

 

 

 

Flourish

 

 

 

 

 

Top of page

Trad Jazz Youth Band Festival (TJYBF)   •   Sacramento Traditional Jazz Society(STJS)
c/o 1101 Kingsford Drive  •  Carmichael, CA 95608-6161
(916) 444-2004  •  E-mail: youthbandfest@sacjazz.org